Какво са коликите?

Много бебета страдат от колики през първите месеци от живота си. Макар да няма точен отговор на въпроса какво предизвиква коликите при бебетата, ефектът от това е ясен – неутешимо плачещо бебе и стресирани родители.

Въпреки, че коликите са толкова често срещан проблем, лекарствата за облекчаване на симптомите им са много малко. Някои проучвания показват, че бебетата с колики изпитват този дискомфорт, тъй като количеството на „добри“ и „лоши“ бактерии в червата е небалансирано. Пробиотиците като Limosilactobacillus reuteri Protectis могат да помогнат за възстановяване на баланса чрез увеличаване броя на „добрите“ бактерии в червата. Признаци на колики се появяват най-често между първите шест и осем седмици от живота на бебето, така че никога не е твърде рано да се подпомогне чревната му флора.

Кога бебето има колики?

Най-често срещаният критерий за диагностициране на колики на първо място е възрастта. В повечето случаи, коликите засягат бебета под четири месеца. На второ място е критерият дали бебето има периодични и продължителни периоди на плач, нервност или раздразнителност, които възникват без видима причина и не могат да бъдат предотвратени или разрешени от грижещите се за тях родители.

Неутешимият плач трае поне три часа дневно, три дни седмично и поне една седмица при иначе здраво дете. Малките често плачат толкова много, че лицата им се зачервяват, освен това стягат юмручета и вдигат краката си, докато плачат. Нашият Индикатор за колики също може да Ви даде представа дали Вашето бебе страда от колики или не. Този индикатор обаче не може да замести посещението при педиатър.

<

Индикатор за чревен дискомфорт

Дискомфортът при децата (коликите) могат да бъдат предотвратени, но в случай, че симптомите вече са се появили, те могат да бъдат намалени. Като използвате индикатора за колики (дискомфорт в червата), ще установите нивото на потенциалния риск детето ви да бъде засегнато от такъв дискомфорт.
Отговорете на въпросите, а калкулаторът за колики ще ви покаже резултата!

Какво предизвиква колики при бебетата?

Краткият отговор е: никой не знае със сигурност: Независимо, че се проучват от години, причините за коликите при бебетата все още не са напълно изяснени.

Клиничните проучвания, сравняващи бебетата с колики със здрави бебета, показват по-малък брой лактобацили и по-високи концентрации на вредни (главно колиформни) бактерии в храносмилателния тракт на бебетата с колики. Такъв дисбаланс може да доведе до различни проблеми, включително колики. Много е важно да не оставяте бебето само, когато плаче. Родителите трябва да направят всичко възможно, за да успокоят бебето - да го люшкат, да му пеят, да го прегръщат или да го държат в така наречената поза „тигър на дървото“, при която бебето е легнало по корем по продължение на предмишницата ви, с коремчето надолу.

Ключови факти за коликите

Симптомите, свързани с коликите, могат да се окажат доста изнервящи за новите родители. Ето някои факти, които могат да изяснят нещата:

  • Бебе с колики не е болно бебе.

  • Болката е с неясен произход – всеки друг първоизточник на болки трябва да бъде предварително елиминиран от педиатър.

  • Плачът често се усилва вечер, но може да се появи и да присъства по всяко време на денонощието.

  • Пикът на коликите при бебетата често се наблюдава между шеста и осма седмица след раждането.

  • Пикът на коликите при бебетата често се наблюдава между шеста и осма седмица след раждането.

  • Проучванията показват, че бебетата с колики имат по-ниска концентрация на определени видове „добри“ чревни бактерии.

Добавянето на „добри“ бактерии като Limosilactobacillus reuteri може да спомогне за възстановяването на баланса.

Грижа за бебето

Най-напред родителите трябва да премахнат други възможни причини за плач на бебето, напр. глад, мокри пелени или повишена температура. Има някои златни правила за намаляване на риска от колики:

  • Правилната техника за кърмене, така че бебето да не засмуква въздух по време на хранене и да не преяжда.

  • Майките, които кърмят, трябва да избягват храни, които могат да причинят газове, напр. бобови и кръстоцветни зеленчуци, докато майките, които хранят бебето с шише, трябва да се опитат да използват специализирани адаптирани храни, за да балансират микрофлората на детето.

Диария

Пристъп на диария или повръщане може да се появи много бързо. Тъй като малките са с по-висок риск от дехидратация, от решаващо значение е да бъдат разбрани признаците, за които трябва да следите.

Прочетете повече

Имунна система

Червата играят решаваща роля за функционирането на имунната система. Първите години от живота са особено важни, тъй като организма на детето изгражда имунитета си.

Прочетете повече

Антибиотици

Ако бебето има бактериална инфекция, то може да се нуждае от антибиотици. В такива случаи от решаващо значение е организмът му да получи пробиотична подкрепата, от която се нуждае.

Прочетете повече

Оригване

Оригване, стомашен рефлукс, повръщане, плюене – тези термини описват млякото, което бебето отделя по време или след хранене. Въпреки, че изглежда обезпокоително то е често срещано докато храносмилането му се развива.

Прочетете повече