Информацията в тази част на уебсайта е предназначена само за здравни специалисти. Аз съм експерт по смисъла на Закон № държава xy. С това потвърждавам, че съм професионалист според това определение.
За съжаление, тъй като не сте медицински специалист, не можем да ви предоставим тази информация.
Открийте лесна рецепта за пробиотично смути и съвети за подсилване на детския имунитет през есента и зимата. Как здравословната диета балансира чревната микрофлора на децата.
За мен, като майка на второкласник, есенно-зимният сезон е истинско изпитание още откакто синът ми тръгна на детска градина. Никога не знаеш какъв вирус ще пипне малчуганът. А вече и с бебе у дома залогът е още по-висок.
Разбира се, не мога да изолирам децата си от вирусите, които циркулират, но пък мога целенасочено да подпомогна имунната им система. Освен редовни дози витамини C и D, ето основните стъпки, които следвам, за да осигуря на децата си допълнителна защита през есента и зимата:
Освен редовните занимания със спорт, училището на сина ми насърчава дейностите на открито, независимо от времето и сезона. Стараем се да правим това и в семейството. Движението и чистият въздух са незаменими! Качественият сън е не по-малко важен. Големият ми син няма проблеми със съня, но покрай бебето безсънните нощи са още ежедневие за мен.
Чревният тракт има ключова роля за правилното функциониране на имунната система. Ето защо полагам особени грижи за чревната микрофлора особено през есенните и зимни месеци. Старая се да осигуря на децата си достатъчен прием на млечно-кисели бактерии и в ежедневното меню, и с помощта на хранителни добавки.
5-месечното ми бебе получава всичко необходимо с кърмата като добавям единствено пробиотични капки BioGaia с витамин D. Те са доказан избор вече седем години, откакто ги ползвах с първото си дете, което вече приема пробиотици BioGaia с витамин D под формата на дъвчащи таблетки. Имам късмет, че големият ми син харесва таблетките с портокалов вкус, защото нека не се лъжем – ферментиралите и кисело-млечни храни не са от най-любимите на децата.
Но и аз не се отказвам! Включвам в менюто ни кефир, кисело мляко, ферментирали плодове и зеленчуци като кисело зеле и комбуча при всяка възможност.
Обичам да си представям пробиотиците като малки помощници, а като такива, и те се нуждаят от гориво. Горивото на пробиотиците са пребиотиците, които най-често си доставяме с овесени храни, пълнозърнест хляб, ябълки и банани.
Не всички пробиотици са еднакви – специфичните щамове се различават по местата, където действат (например устна кухина, черва, кожа и др.), както и по способността им да оцеляват и да се задържат в организма.
Ако ферментиралите храни не са любими на децата ви, опитайте да ги скриете в смути – това работи в моето семейство!
Тази лесна рецепта включва както пробиотични, така и пребиотични съставки. Можете да замените пресния спанак с боровинки или узряло манго, за да създадете цветни и вкусни варианти. Може да увеличите дозата пробиотици като добавите ферментирали плодове или комбуча, която може да замести кокосовата вода като течна основа.
Рецептата включва и авокадо за здравословни мазнини, което аз понякога заменям с лъжица масло от кашу. Все пак използвайте ядкови масла само ако сте сигурни, че децата ви не са алергични.
Никога не добавям допълнителни подсладители към смутито; естествената сладост от плодовете винаги е достатъчна.
Необходими съставки (за едно смути):
Приготвяне:
Нека през този сезон всички малчугани да се връщат у дома здрави и щастливи. Насладете се на вкусно смути с децата си и вдигнете чаши, пълни със здравословна наслада!
‘Хранителна добавка. Да не се използва, като заместител на разнообразното хранене. Да не се превишава препоръчваната дневна доза. Преди употреба прочетете продуктовата информация. BioGaia капки с вит. Д Т222102169/ 28.04.2021; ; BioGaia табл. вит. Д Т221117411/ 29.01.2018; BGA-digital-activities-february-EWO-BG-01856