младо момиче, лежащо на легло с бели чаршафи и възглавници, гледащо съзерцателно нагоре.

Функционална коремна болка при деца

Докато коремния дискомфорт е нормална част от детската възраст, то повтарящите се коремни болки могат да доведат до много по-сериозни ефекти.

Младо момиче се държи за корема, показвайки дискомфорт, облечено в бяла тениска и сини дънки

„Боли ме коремът”

 „Имам болки в корема” или „Коремът ме боли”. Повечето родители са чували подобни неща от децата си. И докато епизодичните болки в корема са нещо нормално и разпространено сред децата и юношите, около 38% от тях изпитват болки ежеседмично. Ако това продължи, това може да означава функционална коремна болка (ФКБ).

Обикновено дискомфортът се локализира около пъпа, но последователността на болката и местоположението й не могат да се предвидят.  Стомашният дискомфорт може да се появи внезапно или постепенно. В повечето случаи става въпрос за деца, които иначе са здрави и весели, но с времето коремните болки могат да ги накарат да се почувстват болни, разтревожени или уморени и това да пречи на ученето, съня, общуването им с другите деца и семейния  живот.  Ако това се случи, родителите трябва да потърсят лекарска помощ.

Младо момиче, седнало на перваза на прозореца с плюшено мече на пода, изглеждащо замислено и леко тъжно

Възможни причини

Точните причини за коремния дискомфорт все още не са изяснени, но изглежда че са взаимодействие между генетични, физиологични и психологични фактори. Пикът на това състояние е между  5та и 7ма година от живота, когато децата започват да ходят на училище и след това между 8 и 12-годишната им възраст.

Между 10 и 20% от учениците страдат от функционални болки, а функционалните  болки в корема се срещат по-често при момичетата, отколкото при момчетата.

Връзката между психичното ни здраве и храносмилателната система е обект на засилен интерес в света на научните изследвания. Този период от живота на детето е свързан с много промени, които могат да предизвикат емоционално напрежение. Не е изненада, че психологическите фактори като стрес и притеснения могат да предизвикат или влошат стомашния дискомфорт. Другият евентуален, отключващ фактор може да е свързан с нарушенията на стомашно-чревния мотилитет (мускулните контракции на храносмилателната система).

Тийнейджърка лежи на легло и изглежда неразположена, а майка й седи до нея и осигурява комфорт. Тийнейджърка лежи на легло и изглежда неразположена, а майка й седи до нея и осигурява комфорт.

Какво да се прави?

Тъй като стомашният дискомфорт може да има широкомащабни последствия, които надхвърлят самите симптоми, много е важно да се помогне на децата, изпитващи това състояние.

На първо място, изключително важно е родителите да покажат подкрепа и увереност, без да проявяват прекалена загриженост или безпокойство пред детето. Би било полезно да се идентифицират възможните отключващи механизми, като някои храни, конкретни ситуации или среда и ходенето по нужда. Пробиотиците се превърнаха в добре разпознаваем вариант за подкрепа на бактериалния баланс в чревната микрофлора на детето и увеличаване на „добрите“ бактерии. Limosilactobacillus reuteri Protectis може да спомогне за допълването на стомашно-чревната микрофлора при децата със стомашен дискомфорт.

Диария при деца

Диария при деца

Дефинирана като повече от три редки или течни изпражнения на ден, диарията е един от най-често срещаните здравословни проблеми, засягащи децата по света.

Запек при деца

Запек при деца

Въпреки, че повечето деца страдат от запек, този въпрос често пъти се разглежда като табу. По-надолу разглеждаме причините, признаците и начините за осигуряване на помощ.

Имунна система при бебета и малки деца

Имунна система при бебета и малки деца

Бебетата се раждат с незавършена имунна система. Тя се развива през първите три години от живота и представлява важна основа за здравето на детето в бъдеще. През това време тялото на детето се научава да се защитава срещу вредните бактерии, без да се наранява с прекомерни реакции.