Майка храни бебето си с шише, докато гледа с любов детето в ярко осветена стая с голям прозорец на заден план

Развитие на микробиома

Грижата за чревния микробиом, дори още преди раждане, се свързва с дългосрочни ползи за здравето.

Майка държи бебето си, което суче палеца им, в уютна кухня с миксер и други кухненски артикули на заден план.

Първите 1000 дни имат значение

Тази фаза има голямо влияние върху дългосрочното и цялостното здраве на детето.

Първите 1000 дни от живота (това е приблизително периодът от зачеването до втората година на детето) се считат за решаващ период и следователно се приема за „златното“ време за установяване на микробиотата на бебето, тъй като тази фаза се свързва с развитието на чревната флора, както и с това на имунната система. Тези първи 1000 дни  имат голямо влияние върху цялостното здраве на детето.

Добрата новина е, че защитата на детето е възможно вече да бъде подкрепена по време на бременността и че бъдещите майки могат да повлияят положително на имунната система на бебето си, чрез здравословна и добре балансирана диета. Освен това след раждането има много възможности за подпомагане на развитието на имунната система.

Усмихнато бебе в жълто облекло, седнало на висок стол, изглеждащо доволно, докато слага ръка в устата си, с прозорец и зеленина на заден план. Усмихнато бебе в жълто облекло, седнало на висок стол, изглеждащо доволно, докато слага ръка в устата си, с прозорец и зеленина на заден план.

Развитие на микробиома – основа за цял живот

Здравата и разнообразна чревна флора е важна не само за храносмилането, но и играе решаваща роля в развитието на имунната система.

Съзряването на чревната флора започва при раждането, когато майката трансферира бактерии от своята микробиота към бебето. След раждането съставът на чревната флора се влияе главно от диетата на детето (кърмене или адаптирано мляко), но също така и от околната среда като присъствието на братя и сестри или домашни любимци.

Нарушения в чревната флора в този критичен момент, като употребата на антибиотици, могат да бъдат свързани с последици за здравето по-късно в живота, напр. повишен риск от алергии, астма или проблеми с теглото. На този фон изглежда особено важно да се поддържа развитието на здрава чревна флора в ранна възраст.

Майка се усмихва и държи бебето си, облечено в жълто облекло, стои в светла стая с прозорец и зеленина на заден план.

Как да помогнем?

Една майка дава на бебето си много повече от любов, внимание и сигурност. Още преди раждането, разнообразната и здравословна диета може да повлияе на защитните сили на бебето и да укрепи чревната микробиота на детето през първите години от живота.

Добавянето на пробиотични хранителни добавки, като L. reuteri Protectis (DSM 17938), също може да бъде от полза, поне особено през последния триместър на бременността. Дори след раждането вие като родители можете да подпомогнете развитието на чревната микробиота на Вашето бебе. Но как?

  • Прекарвайте достатъчно време на чист въздух всеки ден
  • Осигурете достатъчно пълноценен сън на вашето дете
  • С включването на твърда храна в менюто му, добавете достатъчно плодове и зеленчуци
  • Подкрепете развитието на чревния микробиом на детето с добавяне на пробиотични хранителни добавки, като например L. reuteri DSM 17938 (Protectis) през първите две години от живота му.
Бременност и раждане

Бременност и раждане

Положителният резултат на теста за бременност е един от най-запомнящите се моменти за всяка жена. От този момент живота ѝ се променя завинаги, тъй като тя изгражда връзка с нероденото бебе.

Колики

Колики

Макар да са често срещани сред малките бебета, все още има известна неяснота по въпроса за коликите при новородените. Прочетете повече за това състояние.